Moda Tasarımı Okumak

Moda Tasarım Okumak İsteyenler Hangi Yeteneklere Sahip Olmalı?

Moda tasarım kursu okumak bir çok gencin hayal ettiği mesleklerden biri. Geçmiş yıllara oranla son zamanlarda çok daha popüler bir hale gelen bu meslek, içerisinde bir çok yeterliliği ve bilgiyi barındırıyor. Yani sadece çizim yeteneği ve kıyafetleri yakıştırmak değil, aynı zamanda sanata ve bir çok sanatsal harekete hakim olmanız da gerekiyor.

Moda kendi içerisinde tüketicinin taleplerine bağlı olarak değişen bir yapıdır. Seneler içerisinde değişen moda anlayışına baktığınız zaman oldukça farklı kıyafet alışkanlıklarını görebilirsiniz. Ayrıca kültür ve yaşanılan toplumla da birebir ilişkilidir. Yani moda aynı zamanda kültürel bir yansımadır diyebiliriz. Bu nedenle tasarımcılar bunun sorumluluğunda olan kişiler olmalı, kültürlerini doğru yansıtabilirken, yenilikçi tarafını da hiç bir zaman kaybetmemelidir.

Moda Tasarımında Hute Couture Ne Demektir?

Moda anlayışına baktığımız zaman günümüzde hazır giyimin ön planda olduğunu görsek de aslında hute coutre diye adlandırdığımız kıyafetler de çok değerlidir. Moda tasarımı okumak isteyenler bilmesi gereken terimlerden biri olan hute coutre Fransızca kökenli bir kelimedir. Kaliteli dikim anlamına geldiği için butik mağazaların sıklıkla kullandığı geleneksel bir yöntemdir.

Pahalı ve kaliteli kumaşların kullanıldığı, diken kişinin makine kullanımından ziyade eliyle ince bir şekilde işlediği, kişinin tam olarak vücut ölçüleri baz alınarak yapılan bu dikim yüksek fiyatlara talep görmektedir. Ayrıca bir çok önemli modacı da bu anlayışı benimseyen tasarımlar yapmaktadır.

İyi Bir Moda Tasarımcısının Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • İyi bir tasarımcı öncelikle güçlü bir yaratıcılığa sahip olmalıdır. Tasarım her ne kadar öğrenilebilen bir şey olsa da yaratıcılık ancak kişinin kendisini diğer alanlarda geliştirmesiyle mümkün olacaktır.
  • Çizim becerisine sahip olmalı bir diğer önemli etkenlerden biridir. Düşündüğü kıyafeti kağıda aktarabilmek içi temel çizim bilgisi şarttır.
  • İyi gözlem yapabilmek ve detayları yakalayabilmek de moda tasarım okumak isteyenlerde olması gereken özelliklerden biridir.
  • Renk ve kumaş bilgisine sahip olma, aynı zamanda dikiş bilgisi, kalıp çıkarma ve atölye süreçleri hakkında bilgisi olması da gereklidir.
  • İletişim ve takım ruhu da oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın